V dňoch 20. až 21. júna sa vo francúzskom Nice konala konferencia LIVe 2024, zameraná na oblasť použitia inovatívnych prístupov k testovaniu inhalačnej toxicity in vitro (t. j. bez použitia animálnych modelov). Tím Dr. Kanďárovej, ktorý sa v rámci SK-NETVAL laboratória podieľa na vývoji a validácii alternatívnych metód v toxikológii, zvíťazil so svojím projektovým návrhom v medzinárodnej konkurencii z EÚ, USA a Austrálie.
Oceňovateľ PETA Science Consortium International e. V. (PSCI) hodnotí v spolupráci s priemyselnými partnermi okrem vedeckej hodnoty návrhu aj jeho potenciál nahradiť alebo znížiť používanie zvierat pri riešení konkrétnej vedeckej úlohy.
Víťazný návrh projektu Dr. Heleny Kanďárovej sa zameriava na predikciu toxikologického profilu vybraných kandidátov liečiv v dýchacích cestách. V rámci získaného grantu bude mať výskumný tím k dispozícii rekonštituované pľúcne tkanivové modely od spoločnosti Epithelix Sarl v hodnote 15 000 USD. Tieto modely sú autentické experimentálne systémy, vytvorené z primárnych ľudských buniek a usporiadaním napodobňujú štruktúru a funkcie ľudského tkaniva, v tomto prípade 3D alveolárne a tracheálne epitely.
„Srdečne ďakujeme Medzinárodnému vedeckému konzorciu PSCI za udelenie tohto ocenenia. Modely od spoločnosti Epithelix nám pomôžu v ďalšom výskume vybraných molekúl a potenciálne účinných prekurzorov liečiv, ktoré môžu mať význam v terapii ochorenia COVID-19. Na skúmanie účinkov molekúl in vitro budeme používať rekonštruované modely dýchacích ciest a alveolárneho tkaniva (MucilAir a SmallAir) s využitím expozičného systému Alpha Cloud, získaného zo štrukturálnych fondov v rámci riešenia projektu Vývoj biomodelov pre zlepšenie hodnotenia účinnosti liekov a látok, ktoré majú potenciál pri liečbe COVID- 19 (BIOVID-19). Kombinácia týchto technológií nám umožní realistické testy aerosólov na fyziologicky relevantných modeloch ľudských tkanív,“ vysvetľuje Dr. Helena Kanďárová, riaditeľka Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie CEM SAV a vedúca oceneného tímu.
O tom, že ocenenie bolo naozaj zaslúžené, svedčí medzinárodný dosah činností Dr. Kanďárovej. Na Slovensku vedie národné laboratórium európskej siete testovacích laboratórií SK-NETVAL, je členkou niekoľkých medzinárodných pracovných skupín (OECD, EPAA Mirror group, sieť PARERE a ESTAF Európskej komisie a i. ) a od roku 2020 zastáva funkciu prezidentky vedeckej spoločnosti European Society of Toxicology In Vitro (ESTIV), najväčšieho európskeho združenia odborníkov a odborníčok v oblasti in vitro a in silico toxikológie. Tieto i ďalšie aktivity, ktorými sa Dr. Kanďárová zaoberá, prispievajú vo výraznej miere k úspešnému zavedeniu inovatívnych metód pre hodnotenia rizík chemických látok a presadenie konceptu NGRA (New Generation Risk Assessment), ktorý nevyužíva zvieracie modely v regulačnej toxikológii.