Ako sa vysporiadať so strachom z výšok – vedkyňa CEM SAV v RTVS

Dňa 20. 2. 2023 bola na Dvojke odvysielaná vedecká talk show RTVS „Experiment” na tému Strach a fóbie, do ktorej bola pozvaná vedkyňa z Centra experimentálnej medicíny, v. v. i. (CEM SAV), RNDr. Diana Bzdúšková, PhD.  

Strach je reakcia na nebezpečenstvo, ktorá nám v histórii ľudstva neraz zachránila životy. Niekedy je však neadekvátna, napríklad keď nám strach z výšky zabraňuje prejsť po moste, strach z uzavretých priestorov vojsť do výťahu, alebo dokonca strach z vonkajších priestorov opustiť byt.

O tom, prečo pociťujeme strach z výšok, kedy prerastá až do akrofóbie, ako sa s takýmto strachom dá pracovať a či nám s tým môže pomôcť aj virtuálna realita, sa s moderátorom relácie Gregorom Marešom rozprávala RNDr. Diana Bzdúšková, PhD. z Oddelenia behaviorálnej neurovedy Ústavu normálnej a patologickej fyziológie CEM SAV. Zároveň odprezentovala výsledky svojho výskumu, ktoré naznačujú, že vystavenie výške v prostredí virtuálnej reality vyvoláva komplexnú psycho-fyziologickú reakciu, na základe ktorej vieme objektívne odlíšiť ľudí s nízkou a vysokou mierou strachu z výšky.