CEM SAV na Noci vedy 2024

Ústavy Centra experimentálnej medicíny sa opäť zúčastnia Európskej noci výskumníkov, ktorá sa uskutoční v bratislavskej Starej tržnici v piatok 27.9.2024 a potrvá až do neskorých večerných hodín. Pre návštevníkov všetkých vekových kategórii je prichystaný bohatý program zo sveta zdravia, ktorý charakterizuje aj názov stánku – Spoločne ku zdraviu! V stánku Centra experimentálnej medicíny sa počas dňa vystriedajú vedci zo všetkých troch ústavov. 

Na „srdcové“ otázky vám odpovedia kolegovia z Ústavu pre výskum srdca, ktorí odštartujú o 9:00 Noc vedy v našom stánku. Počas doobedných hodín si návštevníci môžu vyskúšať refraktometer na meranie obsahu cukru v nápojoch, kalorickú váhu, pomocou ktorej si môžete vypočítať váš denný kalorický príjem, digitálnu diagnostickú váhu, ktorá zaznamená vašu hmotnosť, množstvo svalov, tuku a vody v tele, názorné modely srdca a mnohé iné. Pre najmenších návštevníkov, budú pripravené metrové puzzle s tematikou ľudského tela a malé prekvapenie.

V poobedňajších hodinách sa v našom stánku stretnete s vedcami z oblasti behaviorálnej neurovedy z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie, ktorí vám odpovedia na otázky „ľudského mozgu“. Priblížia návštevníkom, ako funguje náš mozog pri myslení, zapamätávaní si informácii či sústredení. Dozviete sa, aké zmysly sú potrebné k tomu, aby sme dokázali udržať rovnováhu pri postoji a pohybe. V stánku si vyskúšate kognitívne úlohy, otestujete si svoje fyziologické reakcie, ktoré sa spúšťajú pri stresových situáciách a pre odvážlivcov je prichystaná aj virtuálna realita, ktorá simuluje zážitkovú jazdu v otvorenom výťahu na vrchol mrakodrapu.

Vedcov z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie môžete stretnúť v našom stánku od 18:00. V rozhovoroch s vedcami spoznáte proces vývoja lieku a zistíte ako dlho tento proces trvá a aké finančné náklady sú potrebné na to, aby sa liek dostal od objavenia do klinického použitia, zároveň sa dozviete, čo definuje liek liekom a kedy sa z neho stáva jed. Dozviete sa napríklad ako sa navrhujú nové liečivá pomocou AI, ale  aj to, ako je možné skúmať toxicitu a bezpečnosť medicínskych zariadení bez použitia laboratórnych zvierat. Okrem toho si môžete pozrieť histologické preparáty zdravých a poškodených orgánov, ktoré sa objavujú pri nástupe a dlhotrvajúcich ochoreniach. Naši kolegovia vám porozprávajú o svojom výskume v oblasti neskorých diabetických komplikácii, o ich vzniku, dôsledkoch ale aj možnej prevencii. Tí menší (ale aj väčší) zistia, čo sú to antioxidanty, ako fungujú a ktoré zložky z prírodných zdrojov túto vlastnosť majú, čo si overia pomocou farebného testu.

Tešíme sa na stretnutie s vami!